środa, 30 września 2015

Klamki do drzwi zewnętrznych - na co zwrócić uwagę.

Wybierając klamki do drzwi zewnętrznych kierujemy się głównie ich wyglądem, stylizacją czy ceną nie zwracając uwagi czy kupowana klamka faktycznie do tego się nadaje. Generalnie myślimy klamka to klamka. W rzeczywistości musimy rozróżnić dwa rodzaje klamek do drzwi: klamka do drzwi wewnętrznych i klamka do drzwi zewnętrznych. W tym poście zajmę się tymi drugimi. Czym się różnią? Jest kilka zasadniczych różnic:
- klamka do drzwi wewnętrznych nie jest narażona na wpływy czynników zewnętrznych / pogodowych / - temperatura, nasłonecznienie - w związku z tym jest inaczej wykończona
- klamka do drzwi wewnętrznych ma z reguły znacznie słabszą budowę niż klamka dedykowana drzwiom zewnętrznym
- klamka do drzwi wewnętrznych jest inaczej mocowana - zwykle są to nieduże wkręty co jest absolutnie niewystarczające dla klamki przeznaczonej do drzwi zewnętrznych 
- drzwi wewnętrzne mają zwykle grubość około 4 cm i do takiej grubości jest dopasowany trzpień klamki - współczesne drzwi zewnętrzne mają grubość co najmniej 7 cm i taki trzpień będzie za krótki
- i wreszcie klamka drzwi wewnętrznych nie jest narażona na majstrowanie włamywacza

Klamki przeznaczone do drzwi zewnętrznych powinny spełniać kilka warunków:
- sposób wykończenia musi być odporny na czynniki zewnętrzne
- sposób mocowania musi uniemożliwiać demontaż klamki od zewnątrz - mocowanie odpowiednimi wkrętami wyłącznie od wewnątrz
- wskazana taka budowa szyldu klamki, żeby uniemożliwić ukręcenie lub rozwiercenie wkładki od zewnątrz
- budowa klamki musi być bardziej masywna bo mechanizm zamkowy drzwi zewnętrznych jest znacznie bardziej rozbudowany w porównaniu do prostego zamka drzwi wewnętrznych

Tych kilka powodów powinno mieć wpływ na ostateczną decyzję o wyborze właściwej klamki.


klamki do drzwi zewnetrznych,
Klamki HOPPE przeznaczone do drzwi zewnętrznych
 

wtorek, 29 września 2015

Właściwa wilgotność drewna podstawą dobrego wyrobu.

Jednym z kryteriów właściwej jakości drewna jest jego wilgotność. Musimy jednocześnie pamiętać, że każdy wyrób w zależności od przeznaczenia będzie wymagał drewna o innej tzw. normowej wilgotności. 
Najmniejszej wilgotności drewna wymagają wyroby stolarskie przeznaczone do wnętrza budynku czy mieszkania. Np. drzwi wewnętrzne, schody, podłogi, elementy wystroju wnętrz, parapety wewnętrzne czy wreszcie meble. Wiąże się to przede wszystkim ze sposobem ogrzewania / kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe / a także ze szczelnością nowoczesnej stolarki okiennej. Obecnie wymagana wilgotność drewna dla tego typu elementów powinna wynosić 6 do 8 %. Co w sytuacji gdy użyte zostanie drewno o większej wilgotności? Elementy drewniane z biegiem czasu / nie od razu / będą podlegały schnięciu aż do osiągnięcia właściwej wilgotności / 6-8 % /. Objawem schnięcia drewna będzie jego kurczenie w w dalszej konsekwencji pękanie. Częściowo możemy temu zapobiec stosując w okresach zimowych / w tym czasie wilgotność jest najmniejsza / nawilżacze powietrza co jednak nie zwalnia producentów drewnianych elementów wnętrz od stosowania drewna o właściwej wilgotności. 
Innej wilgotności wymaga drewno stosowane do produkcji drewnianej stolarki zewnętrznej - okien czy drzwi zewnętrznych. Te elementy podlegają zarówno działaniom od wewnątrz jak i od zewnątrz. Stolarka zewnętrzna wymaga stosowanie drewna o wilgotności 12-14 %. 
Jeszcze innej wilgotności wymaga drewno konstrukcyjne stosowane do budowy więźby dachowej. W tym wypadku drewno powinno mieć wilgotność 15-18 %. 
Na koniec jeszcze jedna uwaga - drewno powinno mieć właściwą wilgotność w całym przekroju a nie tylko powierzchniowo. 

sobota, 26 września 2015

Drzwi tarasowe - przegląd sytemów.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne / HS /

Wraz z powiększaniem otworów okiennych drzwi tarasowe przesuwne HS zdobywają coraz więcej zwolenników. Drzwi tarasowe w systemie HS pod względem wysokości i długości zabudowy nie mają sobie równych. Maksymalna wysokość skrzydła może wynosić nawet 280 cm, szerokość nawet ponad 300 cm a całkowita długość zabudowy dla schematu L może wynieść nawet 18 m.
Także pod względem dopuszczalnego ciężaru skrzydła system HS bije na głowę pozostałe. W wersji podstawowej skrzydło może mieć ciężar do 300 kg a z dodatkowymi wózkami nawet 400 kg. Jest to o tyle istotne, że przy dużych szerokościach skrzydła / ponad 160 cm / trzeba stosować szyby o grubości 6 lub nawet 8 mm / ciężar 1 mm szkła wynosi 2,5 kg/m2 / a to się wiąże ze wzrostem ciężaru. Wszystkie zalety systemu HS można wykorzystać wyłącznie wykonując drzwi tarasowe z drewna - pozostałe materiały / PVC i aluminium / ze względu na ograniczenia systemowe tych możliwości nie są w stanie wykorzystać. Inna ważną cechą drzwi tarasowych HS jest łatwość obsługi. I na końcu jeszcze o minusach tego systemu. Pierwszy to cena - niestety nie są to tanie rozwiązania. Drugim minusem jest brak możliwości regulacyjnych - drzwi tarasowe HS muszą być perfekcyjnie zamontowane w przeciwnym przypadku mogą być nieszczelne a ich obsługa może nie być taka łatwa jak powinna. 

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne / HS /, drzwi tarasowe hs, okna tarasowe, HST, bez progu,
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne / HS /

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne / PSK /

Drzwi tarasowe uchylno - przesuwne można nazwać mniejszym bratem drzwi tarasowych HS chociaż jedyne co je łączy to możliwość przesuwania. Drzwi tarasowe uchylno - przesuwne pod względem dopuszczalnych rozmiarów skrzydła / maksymalna szerokość - 200 cm, maksymalna wysokość - 270 cm / a także dopuszczalnego ciężaru / 200 kg / oraz maksymalnej długości zabudowy / około 8 m dla drzwi dwuskrzydłowych z naświetlami bocznymi / pozostają w tyle za systemem HS. Mimo to są rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez budujących. Najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest cena - spośród innych jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie drzwi tarasowych co dla większości jest argumentem decydującym.  

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne / PSK /, drzwi tarasowe przesuwne,
Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne / PSK /
 

Drzwi tarasowe harmonijkowe

Drzwi tarasowe harmonijkowe są najmniej popularne w Polsce chociaż jako jedyne pozwalają na całkowite otwarcie wnętrza / pomijam tu standardowe drzwi balkonowe i nietypowe sposoby zabudowy drzwi w systemach PSK i HS  /. W wyżej omówionych systemach zawsze jakaś część otworu pozostawała zamknięta. Pewnym minusem tego rozwiązania jest niezbyt duża / 90 cm /dopuszczalna szerokość skrzydła co przy zamkniętych drzwiach nie sprawia wrażenia otwarcia na zewnątrz. Maksymalna szerokość skrzydła ma też wpływ na izolacyjność cieplną / Uw / całego zestawu drzwiowego. Musimy bowiem pamiętać, że izolacyjność cieplną okna / czy drzwi tarasowych / w bardzo dużym stopniu zależy od ilości elementów skrzydłowo - ramowych a tych w drzwiach harmonijkowych jest stosunkowo dużo. Tak więc stosując nawet szklenie o dużej izolacyjności cieplnej / Ug rzędu 0,6 / trudno będzie uzyskać Uw poniżej 1,2. Ale coś za coś. 

Drzwi tarasowe harmonijkowe, okna tarasowe składane, bez progu,
Drzwi tarasowe harmonijkowe
   

piątek, 25 września 2015

Okna z meranti - jeszcze kilka słów.

W jednym z poprzednich postów pisałem o drewnie meranti. Czytelnicy tego posta mogą odnieść wrażenie, że odradzam wykonywania stolarki z tego drewna. Absolutnie tak nie jest. Dobre drewno meranti / zwane dark red meranti / jest godne polecenia. Chodziło mi tylko o oddzielenie ziarna od plew.
Z informacji jakie otrzymałem od sprzedawcy kantówki klejonej meranti wynika, że pojęcie ciężaru właściwego "ponad 450 kg/m3" dotyczy całej dostawy do niego - czyli np. całego kontenera. Oznacza to, że średni ciężar właściwy drewna w kontenerze wynosi właśnie tyle. Podkreślam średni. Oznacza to ni mniej ni więcej, że w kontenerze jest zarówno drewno dobre / te o ciężarze +450 kg/m3 / jak i to znacznie gorsze. Sprzedawca sprzedaje wszystko jak leci jako drewno +450 kg/m3. Z mojego doświadczenia wynika, że średnio drewna dobrego jest 80-85%. Reszta stanowi drewno "złe" nie nadające się do produkcji stolarki okiennej czy drzwiowej. Czyli producent okien drewnianych musi zamówić / kupić / odpowiednio więcej drewna - właśnie o te 15-20% - żeby mieć pewność, że drewno na Twoje okna drewniane będzie odpowiedniej jakości. A to oznacza dodatkowe koszty które przynajmniej w części musi ponieść zamawiający okna z meranti.   
Co zatem kupujący okna z meranti ma zrobić żeby maksymalnie zabezpieczyć się przed kupnem okien z niewłaściwego drewna ?
1. Kupuj okna od sprawdzonego producenta.
2. Unikaj produktów w super atrakcyjnych cenach - może to oznaczać użycie do produkcji taniego / a więc niewłaściwego / materiału.
3. Promocja "meranti w cenie sosny" jest nierealna.
4. Żądaj certyfikatów CE i FSC / certyfikat pochodzenia drewna /.
5. Poproś producenta o pokazanie drewna z którego mają być wykonane Twoje okna. Z dużymi producentami tu może być kłopot, bo dla nich Twoje okno jest anonimowe a sprzedaż najczęściej odbywa się przez salony dealerskie. Z mniejszymi, lokalnymi nie powinno być problemu.
6. Poproś producenta o pokazanie Twoich okien w trakcie produkcji. Dobry producent nie powinien mieć przed Tobą żadnych tajemnic.
Tych kilka rad powinno cię ustrzec przed zakupem stolarki drewnianej, która nie wytrzyma próby czasu a Ty będziesz miał pewność właściwie wydanych pieniędzy. Tym bardziej, ze w Polsce okna kupuje się przeważnie na zawsze.

wtorek, 22 września 2015

Ogrody zimowe - systemy konstrukcyjne.

Ogrody zimowe / zwane dawniej oranżeriami / stają w Polsce coraz bardziej popularne. Wykorzystywane są już nie tylko jako miejsce całorocznej hodowli roślin ale także jako:
- atrakcyjne miejsce spędzania czasu,
- jadalnie,
- miejsce rekreacji i zabawy,
- miejsce pracy.
Ogrody zimowe są też ostatnio coraz częściej wykorzystywane do celów komercyjnych np. w gastronomii.
Częstym powodem myśli o budowie ogrodu zimowego jest też chęć powiększenia niedostatecznej powierzchni mieszkalnej o dodatkowe kilkanaście a czasami kilkadziesiąt m2. Często wybudowany zimowy ogród staje się najatrakcyjniejszym miejscem w budynku. Najczęściej zimowy ogród stanowi dobudówkę do istniejącego budynku. Ogrody zimowe wolnostojące buduje się w Polsce raczej rzadko.
W niniejszym poście postaram się omówić najczęściej spotykane w Polsce systemy konstrukcyjne ogrodów zimowych. 

Ogrody zimowe drewniane

Ogrody zimowe o konstrukcji drewnianej mają najdłuższą historię. Budowano je z drewna zanim na szerszą skalę zaczęto stosować odpowiednie profile aluminiowe nie mówiąc o PVC. Wcześniej były to konstrukcje z drewna litego szklone zwykle szybą pojedynczą. Obecnie, po wprowadzeniu nowych technologiczne materiałów / drewno konstrukcyjne klejone, szyby zespolone jedno i dwu komorowe, aluminiowe profile osłonowe i dociskowe, udoskonalone systemy lakierowania / ogrody zimowe drewniane spełniają najwyższe standardy jakościowe. Pod pewnymi względami ogrody zimowe z drewna znacznie przewyższają możliwości wykonawcze z innych materiałów. Np. izolacyjność cieplna drewna jest znacznie lepsza od ciepłego aluminium czy PCV. Z kolei względy wytrzymałościowe drewna umożliwiają budowę znacznie większych obiektów niż w przypadku aluminium. Możliwość dowolnego kształtowania elementów drewnianych pozwalają na projektowanie ogrodów zimowych bez żadnych / no prawie żadnych / ograniczeń a połączenie z nowoczesną stolarką drewnianą czyni drewniane ogrody zimowe jako jedne z najlepszych w tym segmencie.   
ogrody zimowe drewniane, budowa ogrodu zimowego, konstrukcja, oranzeria,
Ogród zimowy drewniany
zimowe ogrody, budowa ogrodu zimowego, konstrukcja, oranżeria,
Dach ogrodu zimowego drewnianego

Ogrody zimowe drewniano - aluminiowe 

Ogrody zimowe o konstrukcji drewniano - aluminiowej są w Polsce najmniej popularne. Pewnie wynika to z ich ceny. Wśród ogrodów zimowych o podobnych wymiarach i wyposażeniu zimowe ogrody drewniano-aluminiowe są najdroższe. Z drugiej strony śmiało możemy im przypisać klasę mercedesa / przy analogii do samochodów /. Podstawę ogrody stanowi wyselekcjonowane drewno klejone a więc wnętrze jak w zimowych ogrodach drewnianych jest ciepłe i atrakcyjne wizualnie. Możliwość lakierowania konstrukcja drewnianej na dowolny kolor wg RAL lub lakierowanie lazurowe / łącznie z bezbarwnym pozwala idealnie dopasować wnętrze ogrodu zimowego do gustu użytkownika. Od zewnątrz cała drewniana konstrukcja / dach i ściany / obłożona jest systemowymi lakierowanymi profilami aluminiowymi co wraz z systemem uszczelek czyni konstrukcję ogrodu zimowego absolutnie odporną na wpływ czynników zewnętrznych. Nakładki aluminiowe można lakierować proszkowo na dowolny kolor wg palety RAL a dla koneserów istnieje możliwość oklejania profili dekorami drewnopodobnymi. Odpada więc argument / często wyolbrzymiany przez sprzedawców stolarki PCV i aluminiowej / konieczności częstego lakierowania.
ogrody zimowe, ogrody zimowe drewniano-aluminiowe, budowa, konstrukcje,
Drewniana konstrukcja ogrodu zimowego drewniano-aluminiowego
oranzeria drewniano-aluminiowa, budowa ogrodu zimowego, konstrukcja,
Ogród zimowy po montażu nakładek aluminiowych
ogrody zimowe, dachy ogrodów zimowych, budowa, konstrukcja,
Dach ogrodu zimowego drewniano-aluminiowego

Ogrody zimowe aluminiowe 

Ogrody zimowe aluminiowe są chyba najpopularniejszym rodzajem konstrukcji.
Konstrukcje opierają się na specjalnie zaprojektowanych systemach dachowo - fasadowych. Praktycznie każdy liczący się producent profili aluminiowych okiennych i drzwiowych posiada swój system ogrodów zimowych. Poszczególne systemy są do siebie bardzo podobne - różnią się tylko detalami. Generalnie rozróżniamy dwa rodzaje konstrukcji:
- tzw. aluminium zimne
- tzw. aluminium ciepłe
Te pierwsze, ze względu na mostki cieplne przeznaczone są raczej do budowy tzw. ogrodów letnich, nieogrzewanych o czasowym użytkowaniu. Są to zwykle zabudowane wiaty czy przedsionki przed drzwiami wejściowymi. Chociaż i tu inwencja ludzka nie zna granic.
Te drugie przeznaczone są do w pełni profesjonalnych, całorocznych ogrodów zimowych. 
Jedne i drugie łączy ograniczoność stosowania. Systemodawcy mają opracowane określone projekty zimowych ogrodów i inwestor może tylko taki wybrać jaki jest dostępny.

Ogrody zimowe z PVC 

Ze względu na ograniczoność wymiarową ogrodów zimowych o konstrukcji PCV zamieszczenie ich w niniejszym zestawieniu traktuję wyłącznie informacyjnie, chociaż są to konstrukcje najtańsze.

Ogrody zimowe "hybrydowe"

W moim zestawieniu systemów konstrukcyjnych ogrodów zimowych pomijam konstrukcje tzw. hybrydowe / modne ostatnio określenie / np. wypełnienie konstrukcji drewnianej stolarką PCV. Traktuję to w kategorii ciekawostek a nie profesjonalnie zbudowanego ogrodu zimowego. Czego to Polak nie wymyśli.  

poniedziałek, 21 września 2015

Okna drewniane łukowe - gdzie PCV nie może tam drewno pośle.

Temat do niniejszego posta przyniosło życie. Pewna firma zwróciła się do mnie z zapytaniem o możliwość wykonania okna łukowego / z tzw. pełnym łukiem / o szerokości 45 cm. Jak się okazało w trakcie rozmowy, projektant przebudowy strychu w starej kamienicy zaprojektował takie okno z PCV. Firma wykonująca przebudowę obdzwoniła kilkunastu producentów stolarki okiennej z PCV z pytaniem o takie okno - wszyscy odpowiadali, że okna łukowe chętnie ale nie o takiej szerokości. Jak się okazało nie ma możliwości wygięcia pełnego półłuku o średnicy 45 cm dla futryny i średnicy 37 cm dla skrzydła. Wykonanie tego okna z drewna stało się dla tej firmy ostatnią deską ratunku. I oczywiście, wykonanie takiego okna z drewna jest możliwe co czyni jeszcze dowód do stwierdzenia - nie ma jak drewno.

niedziela, 20 września 2015

Zapraszam do współpracy.

Jestem otwarty na ciekawe formy współpracy mojego bloga z markami, producentami związanymi tematycznie z tym blogiem.

Możliwe formy współpracy to:
  • współudział produktu, producenta lub marki w tworzeniu tematów postów,
  • baner reklamowy na lewym pasku bocznym bloga,
  • indywidualna kampania z produktem, producentem lub marką,
  • pisanie artykułów sponsorowanych,
  • tematyczne linki sponsorowane.

Zapewniam:
  • profesjonalne i nieszablonowe podejście do tematu,
  • terminowe wykonanie kampanii.

W przypadku zainteresowania proszę o kontakt mailowy na adres:
joter.5719@gmail.com

Okna z meranti - kupowanie kota w worku.

Drewno meranti / egzotyczna odmiana drewna iglastego / jest obecna w Polsce od ponad 20 lat. Uchodziło za synonim luksusu. Niektórzy nazywali / i nadal to robią / wprowadzając w błąd nieświadomych inwestorów - mahoniem. Jedyne co łączy meranti z mahoniem jest taki, że oba gatunki drewna pochodzą z krajów egzotycznych. I choć nie sposób przyrównywać meranti do mahoniu, drewno meranti ma / albo miało / wystarczającą ilość zalet żeby uznać stolarkę okienną czy drzwiową wykonaną z tego drewna za dobrą. Mało tego, drewno meranti ma właściwości czyniące je bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. I tu jedna uwaga - pisząc o dobrych cechach meranti mam na myśli "dobre meranti". Na zachodzie Europy funkcjonuje nazwa dark red meranti czyli ciemno czerwone meranti. Drewno meranti w dobrym gatunku ma kolory od ciemno czerwonego do ciemno brązowego. I tylko takie drewno powinno być stosowane do wykonywania stolarki drewnianej. Jeszcze 10 czy 15 lat temu pod nazwą meranti kryło się takie właśnie drewno. Jakiś czas temu w Polsce wprowadzono nazwę "meranti prime. Drewno tak nazwane to nic innego jak "dark red meranti" - czyli meranti o dobrych właściwościach nadające się do produkcji okien i drzwi. Cechą charakterystyczną tego drewna jest ciężar właściwy ponad 450 kg/m3. Ale w dalszym ciągu na rynku jest obecne meranti które funkcjonuje pod nazwą handlową meranti standard. Co się kryje pod tą nazwą? Drewno o ciężarze właściwym poniżej 450 kg/m3. Gdyby ta różnica w ciężarze była niewielka - rzędu 10-20 kg/m3 to jeszcze pół biedy. Najczęściej meranti standard ma ciężar nie przekraczający 250, góra 300 kg/m3. Takie parametry czynią drewno meranti standard absolutnie nieprzydatne do produkcji stolarki drewnianej. Drewno jest słabe, miękkie. I tu rodzi się pole do nadużyć. Dobry, szanujący się i klienta producent stolarki drewnianej absolutnie nie zastosuje meranti standard do wykonania okien czy drzwi. Natomiast inni - kto to wie. Szczególnie, że strony klientów jest nacisk na najniższą cenę a meranti standard / w zasadzie powinno się nazywać meranti nie standard / jest znacznie tańszy od meranti prime. Do tego wizualnie, w gotowym polakierowanym wyrobie trudno niewprawnemu oku klienta odróżnić jakość zastosowanego meranti. Przy wyborze wykonawcy stolarki klientowi "czerwona lampka ostrzegawcza" powinna się zapalić gdy dostanie skrajnie niską ofertę. Może to oznaczać, że jego okna zostaną wykonane z niewłaściwego materiału. Jeżeli mimo to skorzysta z tej oferty bierze całą odpowiedzialność na siebie - przecież otrzyma okna z meranti a że nie w właściwym gatunku, jego strata. 


okna za meranti, drewno meranti, kantówka klejona meranti,
DREWNO MERANTI
 

czwartek, 17 września 2015

Złącza twinloc - sposób na niewidoczne połączenia ciesielskie.

Przy budowie ogrodów zimowych zachodzi konieczność połączenie krokwi z płatwiami. Te połączenia muszą przenieść całe obciążenia z dachu ogrody zimowego. Wielkość obciążenia z krokwi uzależniona jest od:
- rozstawu krokwi
- obciążenia śniegiem i wiatrem
- użytych materiałów pokryciowych
- rozpiętości / długości / krokwi
W przypadku ogrodów zimowych o większych szerokościach / np. 5m / siły z krokwi jakie występują w miejscu połączenia z płatwią mogą przekraczać nawet 1000 kg. I na takie obciążenia są projektowane aluminiowe łączniki twinloc. W zależności od długości łącznika oraz ilości użytych wkrętów montażowych łączniki twinloc przenoszą od 350 do 1200 kg obciążenia. Dla większych obciążeń łączniki można łączyć. Najważniejszą cechą łącznika twinloc jest ich całkowita niewidoczność przez co połączenie krokwi z płatwią jest bardziej estetyczne i precyzyjne co w przypadku konstrukcji ogrodu zimowego jest bardzo ważne. Drugą zaletą jest usztywnienie całej konstrukcji. Ogrody zimowe montowane przy pomocy tych złączy wymagają ponadto mniejszej ekipy montażowej gdyż wszystkie roboty przygotowawcze wykonuje się w zakładzie produkcyjnym.

wtorek, 15 września 2015

Zapraszam do kontaktu

W sprawach tematyki bloga, wykraczających poza standardowe komentarze proszę o kontakt mailowy:

joter.5719@gmail.com 

W miarę możliwości odpowiem na każdą wiadomość.

niedziela, 13 września 2015

Duże otwory okienne - możliwości zabudowy

Możliwości jakie stwarza nowoczesna technologia drewnianej stolarki budowlanej pozwala inaczej spojrzeć na duże / a nawet bardzo duże / otwory okienne z którymi kiedyś byłby kłopot. A trzeba przyznać, że przy takich widokach jak na załączonych zdjęciach, byłaby to wielka strata. Pierwszym problemem byłyby potencjalne straty ciepła przez duże powierzchnie szklone. Oczywiście przenikalność cieplna przez szyby była i zawsze będzie większa od przenikalności dobrze ocieplonej ściany ale zastosowanie szklenia wielokomorowego te różnice znacznie niweluje. Kiedyś ta różnica dla szyby jednokomorowej była prawie 8 krotna. Obecnie przy zastosowaniu szklenia dwukomorowego jest tylko 4 krotna a trzykomorowego 3 krotna. Nie musimy się już obawiać olbrzymich rachunków za ogrzewanie i możemy sobie pozwolić na widoki za oknami.

Zabudowa otworu witrynami stałymi.  

Przykładowy otwór okienny ma 550 cm szerokości i 260 cm wysokości. Najprostszym sposobem jego zabudowy są witryny / tzw. fixy /. Jest to jednocześnie najtańszy wariant wykonania. Dla zminimalizowania strat ciepła zastosowano szklenie dwukomorowe o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,5. Ze względu na wymiary szyb / szerokość ponad 170 cm, wysokość ponad 235 cm / zaszła tu potrzeba użycia szyb o grubości 6 mm więc grubość pakietu wynosiła 50 mm. Dla osadzenia tak grubych szyb użyto ramiaków drewnianych wykonanych w technologii 88 mm. Tak grube ramiaki nie tylko pozwalają na montaż szyby dwukomorowej ale także mają mniejszy współczynnik przenikania ciepła co też jest ważne. Innym powodem zastosowania technologii 88 mm jest ich większa sztywność co przy tych gabarytach jest niebagatelne.    

sobota, 12 września 2015

Klamka secustik - sposób na włamywacza

Jakiś czas temu znany producent klamek, firma Hoppe, rozpoczął produkcję klamki Secustik. Klamka typy secustik wizualnie nie różni się specjalnie od standardowej klamki - jedyną dającą się zauważyć różnicą jest pogrubienie rozety. I właśnie ta pogrubiona rozeta kryje nowy sprytny mechanizm klamki secustik. O ile w standardowej klamce mechanizm pozycjonujący klamkę jest wykonany z tworzywa to w klamce typu secustik jest zespół sprężynowo - zapadkowy. Ten mechanizm pozwala na obrót klamki wyłącznie w sytuacji gdy robimy to od wewnątrz trzymając ramię klamki. Z punktu widzenie użytkownika nic się nie zmienia natomiast jest to utrudnienie dla włamywacza. Jednym ze sposobów na włamanie było rozwiercenie od zewnątrz ramiaka skrzydła w miejscu gdzie jest klamka i następnie obrót klamki poprzez trzpień wystający z okucia. Klamka typu secustik uniemożliwia tego typu działanie. Drugą sytuacją gdy sprawdza się klamka typu secustik jest próba popychania okucia okiennego gdy skrzydło jest w pozycji uchylonej - również tu mechanizm klamki secustik to uniemożliwi. I jeszcze jedna informacja - klamki secustik nie są dużo droższe od porównywalnych. Więc mamy dodatkowe zabezpieczenie za nieduże pieniądze.
  
klamki okienne, klamki HOPPE, klamki antywłamaniowe, klamki secustik,
Rysunek z www.polis.com.pl
mechanizm klamki sekustik, klamka antywłamaniowa, klamka HOPPE,
Mechanizm wewnętrzny klamki secustik

środa, 9 września 2015

Okna drewniane z drewna klejonego

okna z drewna klejonego, kantówka klejona, okna drewniane,
Zdjęcie z www.polis.com.pl
Praktycznie od początku produkcji nowoczesnych okien drewnianych wykonuje się je z drewna klejonego warstwowo. Jest co najmniej kilka przyczyn stosowania takiej technologii produkcji. Tradycyjne okna drewniane / np. skrzynkowe / miały skrzydła o grubości około 4,5 cm. Były szklone pojedynczą szybą a w miarę dobre parametry izolacyjności / jak na tamte czasy / zapewniały podwójne skrzydła. Te rozwiązania konstrukcyjne pod koniec lat 80-tych były dalece niewystarczające. Dążono do polepszenia parametrów ówcześnie produkowanych okien. Jednym z wymogów nowoczesnego okna jest szyba zespolona a to pociąga za sobą konieczność produkcji okien o większej grubości skrzydła. Początkowo wystarczającą grubością było 56 mm. W latach 90-tych obowiązującym standardem była grubość 68 mm co obecnie przy coraz ostrzejszych normach izolacyjności okien jest za mało. Nowoczesne okna drewniane stają się coraz grubsze. Nikogo już nie zaskakuje profil 78, 88 czy nawet 102 mm. Im grubszy ramiak skrzydła i ościeżnicy tym większe możliwości montażu szyb dwu czy nawet trzykomorowych a i same profile są coraz bardziej izolacyjne. Jednak pozyskanie dobrego litego materiału do produkcji coraz grubszych okien jest prawie że niemożliwe a okna z takiego materiału byłyby bardzo drogie. Do tego lity materiał może być podatny na wypaczenia. Wszystkie te mankamenty drewna litego eliminuje technologia drewna klejonego warstwowo.  

poniedziałek, 7 września 2015

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe

okna drewniane dwuszybowe, okna drewniane,
Zdjęcie z www.polis.com.pl
okna drewniane trzyszybowe, okna ciepłochronne, okna energooszczędne,
Zdjęcie z www.polis.com.pl
Generalnie na to pytanie należy odpowiedzieć - trzyszybowe lub nawet czteroszybowe. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę z kosztów takiej stolarki - wiadomo, że okna dwuszybowe będą tańsze od trzyszybowych a tym bardziej od czteroszybowych. Czy różnica w cenie będzie uzasadniona ekonomicznie czyli czy dodatkowy koszt związany z lepszą izolacyjnością okien zwróci nam się prędzej czy później. I tutaj szczerze mówiąc nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla budynków, gdzie powierzchnia ogólna okien stanowi nieduży procent ogólnej powierzchni ścian i dachu tzn. około 10-15 % / a takich budynków jest większość / nawet znaczny wzrost izolacyjności szyb nie spowoduje zauważalnego obniżenie kosztów ogrzewania w okresach zimowych. Szczególnie dotyczy to okien o niedużych wymiarach gdzie udział powierzchni szyb jest mały a o izolacyjności okna w większej mierze decyduje izolacyjność profili okiennych. A trzeba pamiętać, że izolacyjność profili okiennych / obojętnie czy drewnianych, PVC czy aluminiowych / będzie zawsze gorsza od izolacyjności szyb. Dane o rzekomej oszczędności kosztów ogrzewania na poziomie 20-30 % podawane przez niektórych sprzedawców są co najmniej nieuczciwe. Owszem, takie byłyby oszczędności gdyby okna stanowiły 100 % powierzchni ścian a to w normalnym budynku raczej nie spotykane. Zupełnie inaczej należy podejść do okien dużych / wielkogabarytowych / lub w sytuacji gdy łączna powierzchnia okien jest znacząca - nie wspominając już o całych ścianach przeszklonych. Tutaj, ze względu na powierzchnię powinniśmy zadbać o jak najlepszą izolacyjność cieplną okien czy drzwi tarasowych - ta inwestycja zwróci nam się stosunkowo szybko choć i w tym wypadku nie jest to jednoznaczne. W ogólnym bilansie cieplnym budynku należy wziąć po uwagę energię jaką zyskalibyśmy gdyby nie stosować szklenia trzyszybowego - szczególnie od strony południowej czy zachodniej. Szklenie trzyszybowe z jednej strony ogranicza straty ciepła z wewnątrz jednak również ogranicza dostęp ciepła słonecznego z zewnątrz. Zyski dla strony północnej i wschodniej raczej będą na korzyść szklenia trzyszybowego natomiast dla strony południowej i zachodniej efekt większej izolacyjności szyby dwukomorowej może się zrównoważyć z efektem zmniejszonego nagrzewania pomieszczeń przez słońce.

wtorek, 1 września 2015

Okucia Roto starego typu

Mija właśnie 25 lat odkąd w Polsce zaczęto w oknach montować tzw. okucia obwiedniowe. Z reguły były to okucia niemieckie. Firm produkujących okucia jest kilka ale problem dotyczy praktycznie wszystkich / jako przykład daję ROTO ponieważ tymi okuciami zajmuję się najdłużej /. Po ty 25 latach nieustannego otwierania z zamykania okucia zaczynają się "sypać". Nie wynika to z ich słabej jakości ale głównie z powodu zmęczenia materiału i upływu czasu na jaki zostały zaprogramowane. Niestety w dużej części sami się przyczyniamy do nadmiernego zużycia okucia w oknach nie stosując się do zaleceń producentów okuć i okien. A zalecenia są bardzo proste:
- utrzymywać okucia w czystości
- raz w roku je oliwić
- raz na jakiś czas je wyregulować 
Z w/w czynnościami poradzi sobie praktycznie każdy a mimo to tego nie robimy. W swojej 20 letniej praktyce spotkałem się tylko z jednym przypadkiem kiedy moje zalecenia odnośnie okuć były wykonywane i o dziwo robiła to kobieta. Mogę stwierdzić, że u tej pani mimo upływy prawie 15 lat okucia chodzą jak w zegarku - lekko, bez widocznych oznak zużycia. A więc można. 
Na zachodzie / w krajach bogatszych / okna wymienia się częściej związku z tym problem wyrabiających się okuć praktycznie nie istnieje. U nas to może być problem. Do tego firmy produkujące okucia raz na jaki czas modernizują swoje produkty wycofując się z okuć wcześniej produkowanych. A to wiąże się z brakiem dostępności do elementów wycofanych z produkcji. Co prawda są przepisy zobowiązujące producentów do przetrzymywania przez okres 10 lat części zamiennych i firmy to robią ale za te części każą sobie słono zapłacić. Zwykle ceny takich "zabytków" są 10-15 krotnie wyższe od wcześniejszych cen katalogowych. Co zatem zostaje użytkownikowi okna w którym zepsuł się jakiś element okuciowy? 
1. Poszukiwanie elementu u producentów okien - niektórzy jeszcze je mają.
2. Zakup okucia od producenta okuć po zawyżonej cenie.
3. Zlecić "przekucie" okna nowymi okuciami.
4. Wymienić w ostateczności okno.
A zatem dbajmy o okucia w naszych oknach a unikniemy kłopotów..
okucia Roto starego typu, złote, okucia okienne, okucia żółte,
Rysunek z www.polis.com.pl
Powyżej rysunek z najczęściej zużywającymi się elementami okucia. / na przykładzie ROTO /.