sobota, 21 maja 2016

Okiennice drewniane - wzory.

Okiennice drewniane są wykorzystywane od kilkuset lat. W krajach położonych w bardzo ciepłych strefach klimatycznych spełniały najczęściej rolę zabezpieczającą pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem w okresach intensywnego nasłonecznienia. Były to z reguły okiennice ażurowe, odcinające cieplne promieniowanie słoneczne a z drugiej strony ułatwiające wentylację pomieszczeń i wpuszczające do wnętrza światło. W krajach o mniej ciepłym klimacie spełniały też rolę dodatkowego zabezpieczenia okien przed utratą ciepła / a musimy pamiętać, że okna kiedyś - szklone pojedyńczymi szybami, bez nowoczesnych uszczelek - nie były zbyt ciepłochronne /. Stanowiły też pewne zabezpieczenie przed intruzami. 
Obecnie spełniają głównie rolę ozdobną choć funkcji zacieniającej nie można też pominąć.
Podstawą skrzydła drewnianej okiennicy jest rama wykonana z drewna litego.
Poszczególne elementy ramy okiennicowej są w narożnikach łączone czopami i klejone wodoodpornym klejem klasy D4. Jest to o tyle istotne, że okiennice są narażone na duże oddziaływanie czynników atmosferycznych: słońce, woda, temperatura. Rama skrzydła okiennicy otwieranej ma zwykle przekrój 32x80 mm co zapewnia jej wymaganą wytrzymałość i odpowiednią sztywność. Co będzie stanowiło wypełnienie ramy zależy już wyłącznie i gustu i upodobań zamawiąjacego. 
Poniżej wzory najbardziej popularnych wśród inwestorów okiennic.
okiennice drewniane, okiennice lamelowe, szczeblinowe, okiennice włoskie,
Okiennica drewniana włoska standard i wzmocniona

Okiennica tzw. włoska charakteryzuje się delikatnymi zaokrąglonymi lamelami które są lekko schowane w ramiaku skrzydła. Poszczególne lamelki zachodzą na siebie ale ich rozstaw daje możliwość właściwej wentylacji powietrza. Zwykle lamelki mają grubość 11-12 mm co przy standardowych wymiarach szerokości skrzydeł / do 70-75 cm / jest wielkością wystarczającą. Dla skrzydeł o większych rozmiarach / np. dla okiennic przesuwnych / lamelki mogą mieć grubość 14 czy 16 mm. Nowoczesne sposoby produkcji okiennic pozwalają na uzyskanie dowolnego kąt nachylenia lamelek oraz ich dowolnego rozstawu co umożliwia indywidualizację rozwiązań i osiągnięcie właściwego efektu. Dla bardziej wymagających inwestorów jest możliwość montażu mechanizmów umożliwiających regulowanie kąta nachylenia lamelek.   

okiennica, okiennice drewniane, okiennice lamelowe, okiennice ażurowe,
Okiennica "austriacka"

okiennice dewniane, okiennice szczeblinowe, okiennice bawarskie,
Okiennica bawarska

okiennica drewniana, okiennica drewniana płycinowa, okiennice pełne,
Okiennica płycinowa

okiennica drewniana, okiennica deskowana,
Okiennica z deskowaniem poziomym

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz