poniedziałek, 12 października 2015

Okiennice drewniane - montaż w ścianie z ociepleniem.

Najczęściej o okiennicach myślimy już po wybudowaniu naszego domu mimo że już w projekcie architekt zaprojektował ich zastosowanie. Wynika to po części z faktu, że w trakcie budowy mamy ważniejsze wydatki i okiennice traktujemy trochę jak kwiatek do kożucha. Dopiero po pewnym czasie stwierdzamy, że jednak budynkowi czegoś brakuje, że wcale nie jest to kwiatek do kożucha ale raczej wisienka na torcie. A do tego okiennicom nie można odmówić funkcji czysto praktycznych szczególnie latem i zimą.  Myśląc o okiennicach już po wykonaniu elewacji budynku narażamy się czasami na dodatkowe koszty szczególnie w sytuacji ocieplenia od zewnątrz grubą / 15-20 cm / warstwą styropianu czy wełny mineralnej. Po prostu, przy tych grubościach warstwy ocieplającej nie ma prostych, typowych rozwiązań stabilnego zamocowania zawiasów okiennicy. Wszystkie rozwiązania kończą się na 15 góra 20 cm. Przy jeszcze większych grubościach warstwy docieplającej trzeba skorzystać z rozwiązań nietypowych / a przez to droższych / lub pomyśleć o montażu okiennicy przed robotami elewacyjnymi.
Opisane we wcześniejszym poście sposoby montażu okiennic maja również zastosowanie w przypadku montażu w ścianie ocieplonej. W tym poście omówię dokładniej mocowanie zawiasów okiennicy w ścianę.
Przy grubości ocielenia do 8 cm / ostatecznie do 10 cm / do montażu zawiasów okiennic korzystamy z systemowych plastikowych kołków rozporowych o średnicy 16 mm i długości 16 cm. Kołek rozporowy powinien być zagłębiony w  ścianie minimum 10 cm a zawias okiennicy nie może wystawać ze ściany więcej niż 11 cm.  

montaż okiennicy w ociepleniu, montaż okiennicy w styropianie,
Montaż okiennicy w ścianie z ociepleniem do 10 cm
Przy grubości warstwy ocieplenia 10 - 20 cm do mocowania zawiasów należy wykorzystać systemowe gwintowane rurki o średnicy 16 mm i długości 22 cm. Te rurki wkleja się w ścianę przy pomocy tzw. zapraw chemoutwardzalnych. Rurka powinna być wklejona w ścianę na głębokość przynajmniej 10 cm dla materiałów twardych / cegła, beton / oraz 13 cm dla betonu komórkowego. Zawias okiennicy powinien być wkręcony w rurkę przynajmniej 5 cm.    

montaż okiennicy w styropianie, montaż okiennicy w izolacji cieplnej,
Montaż okiennicy w ścianie z ociepleniem do 20 cm
W przypadku ścian ocieplonych warstwą o grubości ponad 20 cm / a zdarza się to coraz częściej / należy do ściany - przed wykonywanie ocieplenia lub równolegle z nim - przymocować specjalnie przygotowane klocki drewniane. Te klocki powinny być wykonane z suchego / wilgotność 10 % / i impregnowanego drewna naprzemiennie klejonego. Wysokość klocka należy dobrać tak, żeby była o 5-6 cm mniejsza od grubości warstwy ocieplenia. Miejsce montażu klocków powinno być uzgodnione z dostawcą okiennic. 

montaż okiennicy w ocieplonej ścianie, montaż okiennicy w styropianie,
 Montaż okiennicy w ścianie z ocieleniem 20 cm i więcej

montaż okiennicy w styropianie,
Drewniany klocek montażowy1 komentarz:

  1. Super blog. Gratulacje. Dużo ciekawych informacji. Blog warty polecenia.

    OdpowiedzUsuń