piątek, 1 lipca 2016

Regulacja okuć okiennych - trochę wyższa szkoła jazdy.


W jednym z poprzednich postów pisałem o regulacji okuć okiennych. Tamten post dotyczył regulacji elementów okuciowych położonych na skrzydle - tzw. rolek ryglujących.  Pełna regulacja okuć okiennych, oprócz regulacji rolek ryglujących na skrzydle polega na wyregulowaniu zawiasów i rozwórki. Tu przestroga: jeżeli okna funkcjonuje dobrze - bez zauważalnych tarć a klamka obraca się lekko nie regulujmy zawiasów. Nieumiejętna regulacja może spowodować całkowite rozregulowanie okuć okiennych a tym samym kłopotliwe funkcjonowanie samego okna. Z drugiej strony tak naprawdę tu nie ma czego zepsuć - trochę cierpliwości i minimum umiejętności na pewno pozwoli na samodzielne wyregulowanie okna. Jeszcze jedna uwaga: wszystkie czynności regulacyjne należy wykonywać przy otwartym oknie. Do regulacji okuć okiennych tradycyjnie potrzebny jest kluczyk imbusowy /sześciokątny/ nr 4 i czasami nr 2.

Regulacja zawiasu górnego i rozwórki.
W nowoczesnych okuciach okiennych zarówno górny zawias / w okna rozwiernych / jak i ramię rozwórki / w okna uchylno - rozwiernych / mają możliwość regulacji. Wkręcając lub wykręcając śrubkę w zawiasie górnym lub ramieniu rozwórki możemy spowodować przesunięcie poziome skrzydła względem ościeżnicy /rysunek A /. Z kolei śrubką położoną pod ramieniem rozwórki / rysunek B / regulujemy docisk górnej części skrzydła do ościeżnicy.   
regulacja zawiasów w oknie, regulacja okuć,
Regulacja zawiasu górnego i rozwórki.
Regulacja zawiasu dolnego.
Przed regulacją zawiasu dolnego należy z zawiasu zdjąć tzw. osłonki. 
W przypadku zauważalnych oporów i tarć przy otwieraniu okna zwróćmy uwagę w którym miejscu są te tarcia. Jeżeli tarcia występują na dole okna to należy skrzydło okienne należy podnieść do góry, jeżeli tarcia występują na górze okna - skrzydło należy opuścić. Możemy tego dokonać wkręcając lub wykręcając śrubkę w górnej części zawiasu na skrzydle / rysunek C /. Najlepiej robić to etapami sprawdzając każdorazowo jakie są efekty regulacji. 
W przypadku oporów występujących na pionowych elementach okna należy regulować położenie skrzydła w osi poziomej. W tym celu wkręcamy lub wykręcamy śrubkę w dolnej części zawiasu / rysunek C /. I w tym wypadku róbmy to stopniowo sprawdzając efekty regulacji. Musimy jednocześnie pamiętać, że przesuwając skrzydło w poziomie dołem powinniśmy o tą samą wielkość przesunąć je górą / rysunek A / w przeciwnym wypadku skrzydło okienne ustawimy skośnie względem ościeżnicy / futryny /.    
Możemy również wykonać doszczelnienie lub rozszczelnienie okna. Do tego celu służy śrubka położona w tyle zawiasu skrzydła / rysunek D / widoczna po całkowitym otwarciu skrzydła. Tą śrubką regulujeme siłę docisku skrzydła do ościeżnicy.
regulacja zawiasów, regolacja okuć w oknie,
Regulacja zawiasu dolnego.
Przy okazji regulacji pamiętajmy o każdorazowym oliwieniu i smarowaniu okuć
okiennych - na pewno przedłuży to ich żywotność i użytkowanie będzie łatwiejsze.