poniedziałek, 25 stycznia 2016

Drzwi - trochę fachowych ogólników.

Wybierając drzwi dobrze jest znać kilka fachowych pojęć związanych z drzwiami. Oczywiście ta wiedza nie jest obowiązkowa bo będąc w salonie z drzwiami sprzedawca szczegółowo nas wypyta / a przynajmniej powinien / o to jakich drzwi potrzebujemy, jakie ma być ich przeznaczenie i coś na doradzi. Jednak nie zaszkodzi wiedzieć więcej co czasami ułatwi rozmowę a na pewno pozwoli na uniknięcie nieporozumień.

Drzwi prawe czy lewe 

Określenie "prawe czy lewe" jest w stolarce drzwiowej / w okiennej także / jednym z podstawowych pojęć. W skrócie oznacza w którą stronę będzie się  otwierać skrzydło.
Drzwi prawe są to drzwi których skrzydło przy "otwieraniu na siebie" ma zawiasy po prawej stronie - zawiasy są widoczne po prawej. Dla drzwi lewych - odwrotnie.   

drzwi prawe, drzwi lewe,
Drzwi prawe i lewe


Sposób otwierania 

Sposób otwieranie do wewnątrz lub na zewnątrz dotyczy głównie drzwi zewnętrznych i wejściowych i jest pochodną zapatrywania inwestora oraz konkretnej ich zabudowy - czasami tzw. przedsionek ma tak małe rozmiary, że uniemożliwia otwieranie do wewnątrz. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że w drzwiach otwieranych na zewnątrz istotne elementy drzwi / zawiasy, zamek / są bardziej narażone na ingerencje z zewnątrz niż te same elementy w drzwiach otwieranych do wewnątrz.


Drzwi wewnętrzne, zewnętrzne, wejściowe 

Generalnie drzwi mogą być: wewnętrzne, zewnętrzne, wejściowe.

Drzwi wewnętrzne to inaczej drzwi wewnątrz lokalowe czy pokojowe. Są to drzwi nieocieplone o stosunkowo lekkiej konstrukcji wykonane z drewna, płyty MDF czy wreszcie płyty HDF tłoczonej z wypełnieniem ażurowym. Drzwi wewnętrzne są wyposażone w pojedynczy zamek i zwykle dwa zawiasy. Grubość drzwi wewnętrznych zwykle nie przekracza 4 cm. Drzwi mogą być zarówno tzw. pełne / bez przeszkleń / jak i szklone szybą pojedynczą.

Drzwi zewnętrzne to zwykle główne drzwi do naszych domów. Wymiarowo powinny umożliwić bezproblemową komunikację ale także wniesienie przez nie dużych przedmiotów typu lodówka czy kanapa. Są to drzwi ocieplone, o masywnej konstrukcji, wykonane z drewna, ciepłego aluminium PCV czy wreszcie z blachy tłoczonej. Drzwi zewnętrzne są wyposażone w zamek listwowy o wielopunktowym ryglowaniu oraz solidne zawiasy. Grubość drzwi zewnętrznych, w zależności od materiału z którego są wykonane, wynosi od 7 cm / dla drewna, aluminium, PCV /. Grubość drzwi stalowych to zwykle około 5 cm. Ocieplenie wykonane zwykle z poliuretanu a szklenie szybą zespoloną. 
Drzwi zewnętrzne muszą być odporne na wpływ czynników atmosferycznych - temperatura, nasłonecznienie czy zwiększoną wilgotność. 

Drzwi wejściowe to z reguły tzw. drzwi wewnątrz klatkowe zamontowane w pomiędzy korytarzem czy klat schodową a mieszkanie w budynkach wielomieszkaniowych. Konstrukcyjnie powinny być dość solidne, wyposażone w zamki wielopunktowe i mocne zawiasy. Nie muszą być tak dobrze izolowane cieplnie jak drzwi zewnętrzne i odporne na czynniki atmosferyczne. Pożądana jest natomiast wysoka izolacyjność dźwiękowa. 

Światło ościeży i ościeżnicy      

Światło ościeży to nic innego tylko wymiary otworu w którym mają być zamontowane drzwi - szerokość i wysokość.

Światło ościeżnicy to z kolei wymiary wewnętrzne ościeżnicy / futryny /. Są to wymiary o tyle istotne ponieważ pozwalają na zorientowanie się jaką faktycznie szerokość i wysokość wejścia mamy do dyspozycji.


światło ościeży, światło ościeżnicy, wymiary drzwi,
Światło ościeży i ościeżnicy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz