czwartek, 17 marca 2016

Okna świata - okna skandynawskie.

Przysłowie mówi: co kraj to obyczaj. Te słowa mają zastosowanie również do stolarki budowlanej - okien i drzwi. Dzisiaj o oknach skandynawskich. Pierwszą cechą szczególną tradycyjnych okien skandynawskich jest otwieranie na zewnątrz. Jest to w głównej mierze spowodowane warunkami klimatycznymi krajów skandynawskich - stosunkowo długie, mroźne zimy z porwistymi wiatrami. W tych warunkach skrzydło okna otwieranego na zewnątrz jest dopychane do ościeżnicy / futryny / okiennej co przy stosowaniu nieskomplikowanych okuć pozwala na stosunkowo proste ich uszczelnienie. Drugim / może mniej ważnym / powodem stosowania okien otwieranych na zewnątrz jest możliwość aranżacji parapetu wewnętrznego bez każdorazowej demolki jak to ma miejsce w przypadku okien otwieranych do wewnątrz. 
Inna cechą okien skandynawskich jest ich prostota. Dotyczy to zarówno wyprofilowania skrzydła i ościeżnicy jak i stosowanych zawiasów i zamknięć. Elementy skrzydła i ościeżnicy pozbawione są znanych z naszych okien /szczególnie tych nowoczesnych/ głębokich profilowań i systemów uszczelnień. Wszystko bardzo proste i funkcjonalne.wnież zamknięcia stosowane w tych oknach są proste i funkcjonalne - do dzisiaj stosuje się zamknięcia haczykowe, kiedyś w podobnej formie stosowane także w Polsce.     

okna skandynawskie, zamknięcie haczykowe,
Haczykowe zamknięcie okien skandynawskich

Oczywiście w oknach skandynawskich stosowane są również nowoczesne klamki i okucia obwiedniowe znane z naszych okien. Szczególnie dotyczy to okien z funkcją obrotową.
Pewnym minusem okien otwieranych na zewnątrz może się wydawać utrudnienie ich mycia - szczególnie tych położonych na wyższych piętrach. Ale i tu skandynawowie poradzili sobie doskonale. Przy zastosowaniu bardzo prostych w budowie zawiasów nożycowych okno rozwierne czy uchylne może być również oknem częściowo / rysunek 2 i 5 / lub całkowicie / rysunek 3 i 6 / obrotowym i tym samym umożliwić ich mycie od zewnątrz. 
Na rysunku poniżej warianty rozwiernego okna skandynawskiego:
- 1 - okno rozwierne / tzw. side hung /
- 2 - okno rozwierne z częśćowym obrotem / tzw. side swing 90 stopni /
- 3 - okno rozwierne z całkowitym obrotem / tzw. side swing 180 stopni /     

okna skandynawskie, okna norweskie, okna otwierane na zewnątrz,
Okna skandynawskie rozwierne i rozwierno-obrotowe
Na rysunku poniżej warianty wykonania uchylnego okna skandynawskiego. W odróżnieniu od polskich okien, te odchylają się do góry.
- 4 - okno uchylne / tzw. top hung /
- 5 - okno uchylne z częściowym obrotem / tzw. top swing 90 stopni /
- 6 - okno uchylne z całkowitym obrotem / tzw. top swing 180 stopni / 


okna norweskie, okna skandynawskie, okna otwierane na zewnątrz,
Okna skandynawskie uchylne i uchylno-obrotowe

Co istotne okna skandynawskie mają takie same parametry jeżeli chodzi o przenikalność cieplną / tzw. Uw / - można w nich montować szyby dwu i trzykomorowe.
Jedynym ich minusem są ograniczenia wymiarowe - skrzydła w tym systemie muszą być znacznie mniejsze od skrzydeł okien otwieranych do wewnątrz. Jednak coś za coś.

niedziela, 6 marca 2016

Ogrody zimowe - zabudowa pod balkonem.

Czasami się zdarza, że nad tarasem gdzie chcemy zbudować nasz ogród zimowy jest balkon. Balkon zwykle jest na wysokości 260 - 280 cm ponad powierzchnią tarasu. Taka wysokość zwykle uniemożliwia budowę sensownego ogrodu zimowego pod balkonem. Do tego mielibyśmy niezbyt ciekawy widok przez szklany dach ogrodu zimowego - spód betonowego balkonu. Co więc począć w takiej sytuacji? Czy możemy podwiesić dach ogrodu zimowego do balkonu?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od:
- wielkości balkonu a szczególnie od jego szerokości,
- solidności balkonu - musimy mięć całkowitą pewność, że płyta balkonowa przeniesie dodatkowe obciążenie dachu ogrodu zimowego,
- wielkości dachu ogrodu zimowego.
Projektanci budowlani obliczając wytrzymałość balkonu przyjmują normowe obciążenie użytkowe qk  = 2,5 - 4,0 kN/m2 balkonu. Dla przypomnienia 1kN = 100 kG. Poniższe zdjęcie obrazuje zagęszczenie ludzi dla różnych obciążeń: od 1,5 do 6 kN/m2. 






Znając wymiary naszego balkonu i przyjmując qk  = 2,5 kN/m2   możemy w przybliżeniu obliczyć na jakie obciążenie został zaprojektowany nasz balkon. Dla przykładu balkon o wymiarach 1,5 x 3,0 m został zaprojektowany na obciążenie użytkowe co najmniej 11kN czyli 1100 kg.
Przy podwieszeniu dachu ogrodu zimowego pod balkon będzie działało na niego dodatkowe obciążenie wynikające z konstrukcji zimowego ogrodu. W przybliżeniu można przyjąć, że dodatkowe obciążenie wynosi około 2,0kN/m2 dachu / konstrukcja+szyby+śnieg+wiatr /. Zatem dla dachu o powierzchni 9 m2 dodatkowe obciążenie z dach na balkon będzie wynosić około 9,0 kN. Porównując to z obciążeniem na jakie został zaprojektowany nasz przykładowy balkon / 11 kN / wynika, że balkon wytrzyma dodatkowe obciążenie od dachu ogrodu zimowego ale pod warunkiem że na balkonie będą przebywać pojedyncze osoby - większe tłumy wykluczone. Chcąc mieć pewność co do takiego rozwiązania należy wykonać dokładne obliczenia wytrzymałościowe. 

Na zdjęciu poniżej pokazano przykładowy sposób podwieszenia konstrukcji dachu ogrodu zimowego pod płytę balkonową - wykorzystano typowe łączniki do konstrukcji drewnianych.  

podwieszenie dachu ogrodu zimowego pod balkon
Oczywiście przestrzeń pod balkonem należy bardzo dokładnie wypełnić wełną mineralną i zabezpieczyć folią paroszczelną.

Po wykończeniu deskowaniem ogród zimowy może wyglądać jak na zdjęciu poniżej.

ogród zimowy pod balkonem