Inna cechą okien skandynawskich jest ich prostota. Dotyczy to zarówno wyprofilowania skrzydła i ościeżnicy jak i stosowanych zawiasów i zamknięć. Elementy skrzydła i ościeżnicy pozbawione są znanych z naszych okien /szczególnie tych nowoczesnych/ głębokich profilowań i systemów uszczelnień. Wszystko bardzo proste i funkcjonalne. Również zamknięcia stosowane w tych oknach są proste i funkcjonalne - do dzisiaj stosuje się zamknięcia haczykowe, kiedyś w podobnej formie stosowane także w Polsce.
Haczykowe zamknięcie okien skandynawskich |
Oczywiście w oknach skandynawskich stosowane są również nowoczesne klamki i okucia obwiedniowe znane z naszych okien. Szczególnie dotyczy to okien z funkcją obrotową.
Pewnym minusem okien otwieranych na zewnątrz może się wydawać utrudnienie ich mycia - szczególnie tych położonych na wyższych piętrach. Ale i tu skandynawowie poradzili sobie doskonale. Przy zastosowaniu bardzo prostych w budowie zawiasów nożycowych okno rozwierne czy uchylne może być również oknem częściowo / rysunek 2 i 5 / lub całkowicie / rysunek 3 i 6 / obrotowym i tym samym umożliwić ich mycie od zewnątrz.
Na rysunku poniżej warianty rozwiernego okna skandynawskiego:
- 1 - okno rozwierne / tzw. side hung /
- 2 - okno rozwierne z częśćowym obrotem / tzw. side swing 90 stopni /
- 3 - okno rozwierne z całkowitym obrotem / tzw. side swing 180 stopni /
Okna skandynawskie rozwierne i rozwierno-obrotowe |
- 4 - okno uchylne / tzw. top hung /
- 5 - okno uchylne z częściowym obrotem / tzw. top swing 90 stopni /
- 6 - okno uchylne z całkowitym obrotem / tzw. top swing 180 stopni /
Okna skandynawskie uchylne i uchylno-obrotowe |
Co istotne okna skandynawskie mają takie same parametry jeżeli chodzi o przenikalność cieplną / tzw. Uw / - można w nich montować szyby dwu i trzykomorowe.
Jedynym ich minusem są ograniczenia wymiarowe - skrzydła w tym systemie muszą być znacznie mniejsze od skrzydeł okien otwieranych do wewnątrz. Jednak coś za coś.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz