wtorek, 22 września 2015

Ogrody zimowe - systemy konstrukcyjne.

Ogrody zimowe / zwane dawniej oranżeriami / stają w Polsce coraz bardziej popularne. Wykorzystywane są już nie tylko jako miejsce całorocznej hodowli roślin ale także jako:
- atrakcyjne miejsce spędzania czasu,
- jadalnie,
- miejsce rekreacji i zabawy,
- miejsce pracy.
Ogrody zimowe są też ostatnio coraz częściej wykorzystywane do celów komercyjnych np. w gastronomii.
Częstym powodem myśli o budowie ogrodu zimowego jest też chęć powiększenia niedostatecznej powierzchni mieszkalnej o dodatkowe kilkanaście a czasami kilkadziesiąt m2. Często wybudowany zimowy ogród staje się najatrakcyjniejszym miejscem w budynku. Najczęściej zimowy ogród stanowi dobudówkę do istniejącego budynku. Ogrody zimowe wolnostojące buduje się w Polsce raczej rzadko.
W niniejszym poście postaram się omówić najczęściej spotykane w Polsce systemy konstrukcyjne ogrodów zimowych. 

Ogrody zimowe drewniane

Ogrody zimowe o konstrukcji drewnianej mają najdłuższą historię. Budowano je z drewna zanim na szerszą skalę zaczęto stosować odpowiednie profile aluminiowe nie mówiąc o PVC. Wcześniej były to konstrukcje z drewna litego szklone zwykle szybą pojedynczą. Obecnie, po wprowadzeniu nowych technologiczne materiałów / drewno konstrukcyjne klejone, szyby zespolone jedno i dwu komorowe, aluminiowe profile osłonowe i dociskowe, udoskonalone systemy lakierowania / ogrody zimowe drewniane spełniają najwyższe standardy jakościowe. Pod pewnymi względami ogrody zimowe z drewna znacznie przewyższają możliwości wykonawcze z innych materiałów. Np. izolacyjność cieplna drewna jest znacznie lepsza od ciepłego aluminium czy PCV. Z kolei względy wytrzymałościowe drewna umożliwiają budowę znacznie większych obiektów niż w przypadku aluminium. Możliwość dowolnego kształtowania elementów drewnianych pozwalają na projektowanie ogrodów zimowych bez żadnych / no prawie żadnych / ograniczeń a połączenie z nowoczesną stolarką drewnianą czyni drewniane ogrody zimowe jako jedne z najlepszych w tym segmencie.   
ogrody zimowe drewniane, budowa ogrodu zimowego, konstrukcja, oranzeria,
Ogród zimowy drewniany
zimowe ogrody, budowa ogrodu zimowego, konstrukcja, oranżeria,
Dach ogrodu zimowego drewnianego

Ogrody zimowe drewniano - aluminiowe 

Ogrody zimowe o konstrukcji drewniano - aluminiowej są w Polsce najmniej popularne. Pewnie wynika to z ich ceny. Wśród ogrodów zimowych o podobnych wymiarach i wyposażeniu zimowe ogrody drewniano-aluminiowe są najdroższe. Z drugiej strony śmiało możemy im przypisać klasę mercedesa / przy analogii do samochodów /. Podstawę ogrody stanowi wyselekcjonowane drewno klejone a więc wnętrze jak w zimowych ogrodach drewnianych jest ciepłe i atrakcyjne wizualnie. Możliwość lakierowania konstrukcja drewnianej na dowolny kolor wg RAL lub lakierowanie lazurowe / łącznie z bezbarwnym pozwala idealnie dopasować wnętrze ogrodu zimowego do gustu użytkownika. Od zewnątrz cała drewniana konstrukcja / dach i ściany / obłożona jest systemowymi lakierowanymi profilami aluminiowymi co wraz z systemem uszczelek czyni konstrukcję ogrodu zimowego absolutnie odporną na wpływ czynników zewnętrznych. Nakładki aluminiowe można lakierować proszkowo na dowolny kolor wg palety RAL a dla koneserów istnieje możliwość oklejania profili dekorami drewnopodobnymi. Odpada więc argument / często wyolbrzymiany przez sprzedawców stolarki PCV i aluminiowej / konieczności częstego lakierowania.
ogrody zimowe, ogrody zimowe drewniano-aluminiowe, budowa, konstrukcje,
Drewniana konstrukcja ogrodu zimowego drewniano-aluminiowego
oranzeria drewniano-aluminiowa, budowa ogrodu zimowego, konstrukcja,
Ogród zimowy po montażu nakładek aluminiowych
ogrody zimowe, dachy ogrodów zimowych, budowa, konstrukcja,
Dach ogrodu zimowego drewniano-aluminiowego

Ogrody zimowe aluminiowe 

Ogrody zimowe aluminiowe są chyba najpopularniejszym rodzajem konstrukcji.
Konstrukcje opierają się na specjalnie zaprojektowanych systemach dachowo - fasadowych. Praktycznie każdy liczący się producent profili aluminiowych okiennych i drzwiowych posiada swój system ogrodów zimowych. Poszczególne systemy są do siebie bardzo podobne - różnią się tylko detalami. Generalnie rozróżniamy dwa rodzaje konstrukcji:
- tzw. aluminium zimne
- tzw. aluminium ciepłe
Te pierwsze, ze względu na mostki cieplne przeznaczone są raczej do budowy tzw. ogrodów letnich, nieogrzewanych o czasowym użytkowaniu. Są to zwykle zabudowane wiaty czy przedsionki przed drzwiami wejściowymi. Chociaż i tu inwencja ludzka nie zna granic.
Te drugie przeznaczone są do w pełni profesjonalnych, całorocznych ogrodów zimowych. 
Jedne i drugie łączy ograniczoność stosowania. Systemodawcy mają opracowane określone projekty zimowych ogrodów i inwestor może tylko taki wybrać jaki jest dostępny.

Ogrody zimowe z PVC 

Ze względu na ograniczoność wymiarową ogrodów zimowych o konstrukcji PCV zamieszczenie ich w niniejszym zestawieniu traktuję wyłącznie informacyjnie, chociaż są to konstrukcje najtańsze.

Ogrody zimowe "hybrydowe"

W moim zestawieniu systemów konstrukcyjnych ogrodów zimowych pomijam konstrukcje tzw. hybrydowe / modne ostatnio określenie / np. wypełnienie konstrukcji drewnianej stolarką PCV. Traktuję to w kategorii ciekawostek a nie profesjonalnie zbudowanego ogrodu zimowego. Czego to Polak nie wymyśli.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz