Jednym z kryteriów właściwej jakości drewna jest jego wilgotność. Musimy jednocześnie pamiętać, że każdy wyrób w zależności od przeznaczenia będzie wymagał drewna o innej tzw. normowej wilgotności.
Najmniejszej wilgotności drewna wymagają wyroby stolarskie przeznaczone do wnętrza budynku czy mieszkania. Np. drzwi wewnętrzne, schody, podłogi, elementy wystroju wnętrz, parapety wewnętrzne czy wreszcie meble. Wiąże się to przede wszystkim ze sposobem ogrzewania / kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe / a także ze szczelnością nowoczesnej stolarki okiennej. Obecnie wymagana wilgotność drewna dla tego typu elementów powinna wynosić 6 do 8 %. Co w sytuacji gdy użyte zostanie drewno o większej wilgotności? Elementy drewniane z biegiem czasu / nie od razu / będą podlegały schnięciu aż do osiągnięcia właściwej wilgotności / 6-8 % /. Objawem schnięcia drewna będzie jego kurczenie w w dalszej konsekwencji pękanie. Częściowo możemy temu zapobiec stosując w okresach zimowych / w tym czasie wilgotność jest najmniejsza / nawilżacze powietrza co jednak nie zwalnia producentów drewnianych elementów wnętrz od stosowania drewna o właściwej wilgotności.
Innej wilgotności wymaga drewno stosowane do produkcji drewnianej stolarki zewnętrznej - okien czy drzwi zewnętrznych. Te elementy podlegają zarówno działaniom od wewnątrz jak i od zewnątrz. Stolarka zewnętrzna wymaga stosowanie drewna o wilgotności 12-14 %.
Jeszcze innej wilgotności wymaga drewno konstrukcyjne stosowane do budowy więźby dachowej. W tym wypadku drewno powinno mieć wilgotność 15-18 %.
Na koniec jeszcze jedna uwaga - drewno powinno mieć właściwą wilgotność w całym przekroju a nie tylko powierzchniowo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz