piątek, 15 kwietnia 2016

Drewniane okiennice przesuwne.

Wydaje się, że fascynacja roletami aluminiowymi powoli odchodzi w zapomnienie. Inwestorzy oczekują czegoś więcej. Chodzi już nie tylko o prostą funkcje osłonową którą rolety aluminiowe spełniają znakomicie ale także o wpływ elementów osłonowych na wygląd budynków. Pod tym względem rolety aluminiowe w najlepszym przypadku / dla rolet z kasetami schowanymi w murze / elewacji budynków zbytnio nie wzbogacają a przy kasetach montowanych na elewacji wprost przeciwnie. Zupełnie odmiennie sytuacja przedstawia się w przypadku zastosowania jako elementy osłonowe systemu okiennic przesuwnych. Okiennice przesuwne nie tylko pozwalają na regulowanie dostępu światła i ciepła do wnętrza ale także uzupełniają elewację budynku o ciekawe architektonicznie elementy. Ponadto elewacja zabudowana okiennicami przesuwnymi sprawia wrażenie nieustannie zmieniającej się wraz ze zmianą położenia okiennicy.
System okiennic przesuwnych daje możliwość przesłonięcia znacznie większych otworów niż ma to miejsce w przypadku rolet aluminiowych czy tradycyjnych okiennic otwieranych. I tak okiennica dwuskrzydłowa daje możliwość przesłonięcia otworu o szerokości prawie 2,5 m. Musimy jednak pamiętać, że okiennica dwuskrzydłowa rozsuwana na obie strony wymaga po obu stronach otworu miejsca o szerokości co najmniej 1/2 otworu.
okiennica duskrzydłowa przesuwna,
Okiennica rozsuwana dwuskrzydłowa / jednotorowa /dwustronna.

W przypadku braku miejsca po obu stronach możemy zastosować okiennice zamocowaną na dwóch szynach jezdnych / tzw. teleskopową / i przesuwać skrzydła równolegle na jedną stronę.
okiennica przesuwna teleskopowa dwuskrzydłowa,
Okiennica przesuwna dwuskrzydłowa teleskopowa / dwutorowa / jednostronna.

Dla konieczności przesłonięcia otworów o dużych szerokościach / około 5 m / możemy zastosować okiennice czteroskrzydłowe teleskopowe. 
okiennica przesuwna czteroskrzydłowa teleskopowa,
Okiennica przesuwna czteroskrzydłowa teleskopowa / dwutorowa / dwustronna.

Przy braku dostatecznej wielkości miejsca po bokach otworu okiennego jest możliwość wykonania skrzydeł o mniejszej szerokości zamocowanych na trzech
szynach jezdnych równoległych do siebie - okiennica trzytorowa. W tym przypadku wymagane "miejsce postojowe" może mieć szerokość tylko 1/3 szerokości otworu - dla okiennice zsuwanej jednostronnie 
okiennica przesuwna trzyskrzydłowa, okiennica drewniana,
Okiennica przesuwna trzyskrzydłowa teleskopowa / trzytorowa / jednostronna.

czy nawet 1/6 szerokości otworu dla okiennicy zsuwanej dwustronnie.
okiennica przesuwna sześcioskrzydłowa, okiennica teleskopowa,
Okiennica przesuwna sześcioskrzydłowa teleskopowa / trzytorowa / dwustronna.
Dla bardziej wymagających inwestorów producenci okuć proponują udoskonalenia swoich systemów przesuwnych. Wśród nich jest możliwość synchronizacji przesuwania skrzydeł. Polega to na tym, że nie musimy przesuwać każdego ze skrzydeł osobno - skrzydła połączone są niewidocznym paskiem zębatym - przesuwając jedno skrzydło rozsuwamy całą ścianę. Dla jeszcze bardziej wymagających jest możliwość rozsuwania silnikiem elektrycznym. 

Poniżej zdjęcia budynków gdzie zastosowano drewniane okiennice przesuwne.

okiennice przesuwne, okiennice drewniane, żaluzje fasadowe,
Przykładowa realizacja okiennic przesuwnych - osiedle Marina w Warszawie.

okiennice przesuwne drewniane, żaluzje fasadowe,
Przykładowa realizacja okiennic przesuwnych - osiedle Marina w Warszawie.


okiennice przesuwne drewniane, okiennice fasadowe, łamacze światła,
Przykładowa realizacja okiennic przesuwnych - osiedle Marina w Warszawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz