czwartek, 28 kwietnia 2016

Ogrody zimowe - zabezpieczenie przed przegrzewaniem.

Ogrody zimowe są w Polsce coraz bardziej popularne. Praktycznie jedyną barierą potencjalnych inwestorów są koszty. Decydując się na budowę ogrodu zimowego musimy wziąć pod uwagę jego specyfikę - ściany i dach wykonane są ze szkła a to pociąga za sobą dużą wrażliwość tego rodzaju konstrukcji na cieplne promieniowanie słoneczne. Niebagatelny wpływ na nagrzewanie się ogrodu zimowego ma niewątpliwie jego usytuowanie względem stron świata - wystawienie na południe czy zachód będzie wymagało od inwestora szczególnej troski co nie oznacza, że kierunki północe czy wschodnie można zupełnie zlekceważyć. Temperatura wewnątrz zamkniętego ogrodu zimowego bez właściwego zabezpieczenia i wentylacji w słoneczne dni bardzo szybko może osiągnąć nawet 60 stopni co praktycznie uniemożliwi w nim przebywanie nie mówiąc o jakimkolwiek komforcie czy roślinach które będą usychały dosłownie "w oczach". 
Generalnie zabezpieczenia przed przegrzewaniem zimowych ogrodów możemy podzielić na cztery grupy:
- osłony zewnętrzne / markizy, żaluzje fasadowe /
- osłony wewnętrzne / żaluzje i roletki wewnętrzne /
- właściwa wentylacja
- szklenie ograniczające nagrzewanie.
Podchodząc poważnie do zagadnienia zabezpieczenia ogrodu zimowego nie możemy skupić się wyłącznie na jednym z w/w sposobów. Tylko kompleksowe rozwiązanie pozwoli na korzystanie z uroków ogrodu zimowego w każdej porze roku.  
O szkleniu i wentylacji ogrodów zimowych napiszę w oddzielnych postach natomiast osłony wewnętrzne pominę traktując je bardziej jako dekorację niż faktyczną osłonę przed promieniowaniem cieplnym. 
Dzisiaj o osłonach zewnętrznych dachu - markizach. 
Zastosowanie markiz pozwala na zatrzymanie znacznej części cieplnego promieniowania słonecznego na zewnątrz ogrodu zimowego. Tym samym walka z wysoką temperaturą wewnętrzną będzie łatwiejsza / w odróżnieniu od osłon wewnętrznych które zatrzymują promieniowanie wewnątrz ogrodu zimowego tym samym ich skuteczność jest znacznie mniejsza /.
Markizy dachowe wykonywane są z odpornych na promieniowanie UV tkanin akrylowych a ich wzory zaspokoją oczekiwania każdego inwestora. Większość tkanin z których wykonywane są markizy przeciwsłoneczne, ma filtr UV jednak dla markiz dachowych wysokie parametry filtrowania nie mają aż takiego znaczenia gdyż szkło z którego zbudowane są szyby dachowe stanowią wystarczające zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem. Z reguły są rozwijane i zwijane silnikami elektrycznymi a dla bardziej wymagających jest możliwość sterowania z zastosowaniem stacji pogodowej uwzględniającej temperaturę zewnętrzną czy prędkość wiatru.
Dla mniejszych zadaszeń zwykle wystarcza markiza pojedyncza natomiast przy większych dachach można zastosować więcej markiz.             

markizy przeciwsłoneczne,
Markiza przeciwsłoneczna dwusegmentowa.

Producenci markiz dachowych oferują wiele rozwiązań systemowych pozwalających maksymalnie dopasować je do konkretnej sytuacji.
markiza dachowa przeciwsłoneczna, osłona dachu zimowego ogrodu,
Standardowa markiza dachowa


Markiza z wysuwanymi teleskopowo prowadnicami pozwala na osłonięcie znacznej przestrzeni przed dachem.
markiza dachowa teleskopowa, markiza przeciwsłoneczna, osłona ogrodu zimowego,
Markiza dachowa z teleskopowymi prowadnicami

Markiza dachowa z odgiętymi prowadnicami pozwala na osłonięcie nie tylko dachu ale także znacznej powierzchni ścian.
markiza dachowa, osłona przeciwsłoneczna ogrodu zimowego,
Markiza dachowa z odgiętymi prowadnicami.


Przykład zastosowania markizowych osłon przeciwsłonecznych w przypadku dachu o nieregularnym kształcie.
markiza dachowa, przeciwsłoneczna, sterowana elektrycznie,
Markiza przeciwsłoneczna na dachu o nieregularnym kształcie.
Stosowanie markiz dachowych pozwala w dużym stopniu na regulowanie wpływu promieniowania słonecznego na temperaturę wewnątrz zimowego ogrodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz