środa, 21 października 2015

Izolacyjność cieplna okien drewnianych - przykłady obliczeń.

Jeszcze jakiś czas temu podstawowym kryterium izolacyjności okien i drzwi był współczynnik przenikania ciepła przez szybę tzw. Ug. Było tak wtedy, gdy na ogół stosowano szyby jednokomorowe o Ug =1,1. Współczynniki przenikania ciepła dla takiej szyby i ramy okiennej były zbliżone. Jednak dokładniejsze analizy rzeczywistego przenikania ciepła przez przegrody jakimi są okna i drzwi pozwoliły na opracowanie wzorów obliczania strat ciepła z uwzględnieniem wszystkich czynników mających na to wpływ.
Wg normy EN 14351-1 przenikalność cieplna okna jest określana poprzez parametr Uw wyrażony w jednostce W/(m² × K) – watt na metr kwadratowy na jeden stopień Kelwina.
Parametr Uw wyliczany jest wg poniższego wzoru:

W/w wzór uwzględnia nie tylko straty ciepła przez szybę ale także straty przez ramy okienne oraz tzw. mostek cieplny na styku szyby z ramami okna. 
Dla szybkiego porównywania współczynników Uw dla różnych systemów okiennych ustanowiono tzw. okno referencyjne czyli okno jednoskrzydłowe o wymiarach zewnętrznych 123 x 148 cm. Na rysunku poniżej referencyjne okno drewniane w systemie IV. 
okno referencyjne,
Okno referencyjne, drewniane.
Obliczenie współczynnika Uw dla okna drewnianego referencyjnego 123x148 cm wykonanego w technologii 68 mm /grubość ramy ościeżnicy i skrzydła 68 mm/  z drewna miękkiego /sosna, meranti/ z aluminiowym okapnikiem, szklonego szybą ciepłochronną jednokomorową 4/16/4 o Ug=1,1 z aluminiową ramką dystansową:

Dla szyb ze szprosami przyjmuje się, że współczynnik Ug jest obniżony o 0,1.

Obliczenie współczynnika Uw dla okna drewnianego referencyjnego 123x148 cm wykonanego w technologii 78 mm /grubość ramy ościeżnicy i skrzydła 78 mm/  z drewna miękkiego /sosna, meranti/ z aluminiowym okapnikiem, szklonego szybą ciepłochronną dwukomorową 4/14/4/14/4 o Ug=0,6 z aluminiową ramką dystansową:
 
 To samo okno lecz w wersji dwuskrzydłowej / z tzw. ruchomym słupkiem /:

okna drewniane ze słupkiem ruchomym,
Okno drewniane ze słupkiem ruchomym.
 Obliczenie współczynnika Uw dla okna drewnianego referencyjnego 123x148 cm dwuskrzydłowego wykonanego w technologii 78 mm /grubość ramy ościeżnicy i skrzydła 78 mm/  z drewna miękkiego /sosna, meranti/ z aluminiowym okapnikiem, szklonego szybą ciepłochronną dwukomorową 4/14/4/14/4 o Ug=0,6 ze standardową aluminiową ramką międzyszybową:

Wnioski nasuwają się same. Najlepsze wyniki Uw otrzymamy dla dużych / lub nawet bardzo dużych / okien czy drzwi tarasowych jednoskrzydłowych i bez żadnych podziałów szyby. Szyba o niskim Ug stanowi najbardziej izolacyjny element okna - im jej będzie więcej w stosunku do ilości ram, tym bardziej izolacyjne cieplnie będzie okno. Zastosowanie dodatkowo tzw. ciepłej ramki międzyszybowej może poprawić Uw o około 0,1 W/(m2xK).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz