niedziela, 4 października 2015

Ogrody zimowe - położenia względem stron świata.

Najczęściej decyzja o budowie ogrodu zimowego zapada już po wybudowaniu budynku mieszkalnego. Powodem budowy ogrodu zimowego może być chęć powiększenia powierzchni mieszkalnej czy stworzenie miejsca dla uprawy roślin. W przypadku dobudowy ogrodu zimowego do istniejącego budynku najczęściej nie mamy wyboru kierunku na jaki jest wystawiony nasz zimowy ogród - zwykle będzie to zabudowa na całości lub części istniejącego tarasu - i musimy się pogodzić z takim a nie innym położeniem względem stron świata. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że konkretne położenie ma wpływ na budowę ogrodu zimowego. Ściany i dach ogrodu zimowego w przeważającej części są wykonane ze szkła, materiału o niezbyt dużej izolacyjności cieplnej. Typowy zestaw szybowy 4/16/4 / standardowe szklenie okien / ma współczynnik przenikania ciepła Uw=1,1. Z kolei szklenie dwukomorowe 4/16/4/16/4 ma współczynnik przenikania Uw=0,5. W stosunku do dobrze wykonanej ściany jest to 5 - 10 razy więcej. Z drugiej strony szyby w ścianach i dachu pozwalają na pozyskanie dużej ilości ciepła słonecznego. Ilość pozyskanego ciepła słonecznego zależy właśnie od położenia ogrodu zimowego. Najmniej pozyskamy go od stron północnych. Najwięcej / prawie 3x więcej od stron południowych. Poniższy rysunek pokazuje możliwość pozyskania ciepła z promieniowania słonecznego w zależności od stron świata.
Liczby oznaczają ilość pozyskanej energii słonecznej w kWh na m2 ściany lub dachu w ciągu roku.

pozyskanie energii słonecznej, nasłonecznienie,
Pozyskanie energii słonecznej w zależności od stron świata
Ostateczna ilość ciepła z promieniowania słonecznego zależy jeszcze od tzw. współczynnika transmitacji "g" / po prostu współczynnika tłumienia promieniowania cieplnego  przez szyby / który w zależności od zestawów szybowych ma wartość około 0,3 dla szyby 4/16/4/16/4 do 0,6 dla szyby 4/16/4. Czyli mając gorsze pod względem przenikalności cieplnej szyby możemy pozyskać więcej energii słonecznej.   
Ogrody zimowe wystawione na strony północne z racji pozyskania mniejszej ilości energii słonecznej muszą mieć sprawniejsze / mocniejsze / ogrzewanie. Dla zmniejszenia strat ciepła warto pomyśleć o szkleniu dwukomorowym o mniejszym współczynniku przenikania ciepła. Mniejszą uwagę można poświęcić na zabezpieczenie ogrodu zimowego przed przegrzewaniem w okresie letnim. Nie oznacza to całkowitego zaniechania wentylacji - wentylacja oknami powinna wystarczyć.
Z kolei w przypadku ogrodów wystawionych na południe dużą uwagę powinniśmy poświęcić na zabezpieczenie wnętrza przed przegrzewaniem w okresach letnich. Tu zalecaną są markizy dachowe i bardzo sprawny system wentylacji wymuszonej - wentylatory dachowe. Ogrzewanie w porach zimowych z racji możliwości pozyskania sporej ilości energii słonecznej nie musi być tak sprawne jak dla ogrodów północnych.
Ostatecznie o o doborze odpowiedniego ogrzewania, sposobu wentylacji czy zastosowania systemów osłonowych powinna decydować dokładna analiza i obliczenia. Pozwoli ona na uniknięcie sytuacji niedogrzania w okresie zimowym i zbyt wysokiej temperatury w okresie intensywnego nasłonecznienia.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz